فیلترپرس

فیلتر پرس چیست و چگونه کار میکند ؟

 فیلتر پرس

فیلترپرس دستگاهی است که با استفاده از فشار ذرات جامد را از ذرات مایع جدا می سازد و آب اضافی دوغاب را می گیرد.

فیلترپرس ها دارای یک صفحه ثابت هستند که توسط یک صفحه متحرک و یک جک هیدرولیک تحت فشار قرار می گیرند. با اعمال فشار هیدرولیکی، ذرات جامد و آب مجزا می گردند به این صورت که ذرات جامد در پشت صفحه ثابت می مانند و ذرات آب از پارچه فیلترپرس عبور می کنند.

دستگاه فیلترپرس بسته به حجم و نوع کار و نیاز مشتری به سه صورت دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک ساخته می شود. حداکثر میزان آبگیری در فیلترپرس ۸۱ درصد و حداقل آن ۷۵ درصد است. 

فیلتر پرس

اساس کار فیلتر پرس

عمل تصفیه در فیلتر پرس با حجم بالا انجام می شود، فیلتراسیون میتواند به منظور دستیابی به ذرات جامد و یا فقط قسمت مایع و یا هم مایع و هم جامد صورت گیرد.

انواع دستگاه فیلتر پرس

فیلتر پرس ها بر پایه نوع صفحات و نحوه فشرده سازی مواد جامد به دو دسته چمبر و ممبران تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

فیلتر پرس ممبران 

فیلترپرس ممبران از سه لایه تشکیل شده است که قابلیت ارتجاعی و افزایش حجم دارند. به این صورت که افزایش حجم دو لایه کناری با فشار باد ۱۰ برابر است. این افزایش حجم سبب کاهش رطوبت کیک و تخله راحت آن می شود. لایه وسط نقش تحمل نیروی فشار را دارد. کیک جامد در این صفحات تا ۹۰ درصد آبگیری می شود.

قدرت خشک کنندگی و توان فیلترپرس  ممبران از چمبر بهتر است و کاربرد آن در آبگیری از سیال تا حدود ۹۰ درصد و تصفیه آب در مقیاس بالا در معدن، صنایع آب و فاضلاب است. این فیلترها که با نام فیلترهای حجم متغییر شناخته می شوند دارای توان قدرت بسیار بالا تا ۹۰ درصد است.

 

فیلترپرس چمبر

صفحات چمبر از جنس پلی پروپیلن، چدن، آلومینیوم و …. ساخته شده است. کیک جامد تشکیل شده در این صفحات ۶۰ تا ۷۰ درصد آبگیری می شود.

فیلتر پرس چمبر کاربردهای گسترده ای در صنایع دارویی، غذایی کارخانه قند و … دارد ولی درصد آبگیری از سیال در آن ها حدود ۶۰ است.

پارچه فیلتر پرس

اجزای فیلتر پرس

فیلترپرس دارای چهار جزء اصلی است که در ادامه به معرفی هر کدام می پردازیم.

 1- شاسی یا بدنه

شاسی از جنس فلز ضد زنگ است و اندازه آن با توجه به ظرفیت مورد نیاز مصرف کننده تعیین می شود. مهمترین وظیفه شاسی در طی فرآیند تصفیه، نگه داشتن و کنار هم قرار دادن صفحات فیلترپرس در برابر فشارهای وارده از طرف سیستم هیدرولیک است.

 2-صفحات فیلتر

صفحات فیلتر در ابعاد و اشکال متفاوت و از  جنس پلی پروپیلین، استیل، چدن، پلی آمید ساخته می شوند.

 3-فیتینگ

فیتینگ یک قسمت چند منظوره است مقدار مواد ورودی را کنترل می کند و چهار سوراخ تخلیه متصل را به یک لوله تبدیل می کند.

 4-پارچه فیلتر پرس

برای پوشش صفحات فیلتر پرس از پارپه فیلتر پرس استفاده می شود که معمولا از جنس کتان، پلی استر و پنبه هستند. توجه داشته باشید که انتخاب نوع پارچه در عمل تصفیه نقش بسیار مهمی ایفا می کند.